| 1. | Loving Annabelle | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 2. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 3. | Juno | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 4. | The Ugly Truth | 3.5/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 5. | Dogma | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 6. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 7. | Kissing Jessica Stein | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 8. | The Notebook (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 9. | Monty Python and the Holy Grail | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 10. | Marie Antoinette (2006) | 3.0/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 11. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 12. | Schindler's List | 3.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 13. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 14. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 15. | Slumdog Millionaire | 3.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 16. | The Princess Bride | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 17. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 18. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 19. | The Wizard of Oz (1939) | 2.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 20. | Brokeback Mountain | 3.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 21. | 10 Things I Hate About You | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 22. | Chasing Amy | 3.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 23. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 24. | Milk | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 25. | Frost/Nixon | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 26. | Public Enemies | 4.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 27. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 28. | The Pursuit of Happyness | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 29. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 30. | Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 31. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 32. | Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 33. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 34. | Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 35. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 36. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 37. | Mulan (1998) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 38. | 101 Dalmatians (1961) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 39. | Corpse Bride | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 40. | A Bug's Life | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 41. | Bambi | 3.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 42. | Sleeping Beauty (1959) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 43. | Alice in Wonderland (1951) | 3.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 44. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 45. | The Little Mermaid (1989) | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 46. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 47. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 48. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 49. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 50. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 |  |