The Films of Steven Spielberg by Sebman

The Films of Steven Spielberg

# Movie Title Rating Overall Add
1. Duel (1971) 3.5/4 3.0/4
2. The Sugarland Express N/A 2.6/4
3. Jaws 4.0/4 3.2/4
4. Close Encounters of the Third Kind 4.0/4 3.1/4
5. 1941 3.5/4 1.9/4
6. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
7. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
8. The Color Purple (1985) N/A 3.0/4
9. Empire of the Sun 3.5/4 3.0/4
10. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
11. Always (1989) 2.0/4 2.4/4
12. Hook (1991) 3.0/4 2.5/4
13. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
14. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
15. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
16. Amistad 3.5/4 2.9/4
17. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
18. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
19. Minority Report 4.0/4 2.9/4
20. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
21. The Terminal (2004) 3.5/4 2.7/4
22. The War of the Worlds (2005) 3.5/4 2.6/4
23. Munich 4.0/4 3.0/4
24. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 3.5/4 2.4/4
25. The Adventures of Tintin 3.5/4 2.8/4
26. War Horse 3.5/4 2.8/4
27. Lincoln 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name