Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Last Emperor | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Shanghai Triad ( Yao a yao yao dao waipo qiao ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Curse of the Golden Flower ( Man cheng jin dai huang jin jia ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Glory (1989) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Red Sorghum ( Hong gao liang ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Farewell My Concubine ( Ba wang bie ji ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Violent Cop, The ( Sono otoko, kyôbô ni tsuki ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Zatôichi | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 |



