Top Movie List by ourmanhero

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
2. Rear Window 4.0/4 3.3/4
3. Casablanca 4.0/4 3.3/4
4. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
5. North by Northwest N/A 3.3/4
6. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
7. The Godfather 4.0/4 3.5/4
8. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
9. Rashômon N/A 3.3/4
10. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
11. Psycho (1960) N/A 3.3/4
12. Glory (1989) 3.5/4 3.1/4
13. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
14. The Right Stuff N/A 3.1/4
15. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
16. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name