Best Epic Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Ran | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Doctor Zhivago | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Bridge on the River Kwai | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Spartacus | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Gone with the Wind | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Ben-Hur: A Tale of the Christ | N/A | 2.9/4 | |
| 9. | The Last Emperor | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Hero ( Ying xiong ) | N/A | 3.0/4 | |
| 11. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Queen Margot ( reine Margot, La ) | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The House of the Spirits | N/A | 2.8/4 | |
| 15. | The Thin Red Line | N/A | 2.9/4 | |
| 16. | The Last Samurai | N/A | 2.8/4 | |
| 17. | Giant (1956) | N/A | 3.0/4 | |
| 18. | The Messenger: The Story of Joan of Arc | N/A | 2.6/4 | |
| 19. | The English Patient | N/A | 2.9/4 | |
| 20. | Gandhi | 3.5/4 | 3.1/4 |



