Top Biography
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The People vs. Larry Flynt | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Thirty Two Short Films About Glenn Gould | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 3. | Coal Miner's Daughter | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | 8 Mile | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | The Madness of King George | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Ed Wood | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | What's Love Got to Do With It (1993) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Frances | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Mommie Dearest | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Basquiat | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Silkwood | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Mrs. Parker and the Vicious Circle | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Lenny | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Confessions of a Dangerous Mind | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | The Terry Fox Story | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Amadeus | 3.0/4 | 3.2/4 |



