Movies set in Kentucky
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Coal Miner's Daughter | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Harlan County U.S.A. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Stripes | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Sheba, Baby | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 5. | Goldfinger | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Kentucky Moonshine | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Steel (1980) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 8. | Fresh Horses | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 9. | Raintree County | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Elizabethtown | 1.0/4 | 2.2/4 | |
| 11. | In Country (1989) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | The Insider | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | April Love | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 14. | Kentucky | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | The Story of Seabiscuit | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 16. | Fire Down Below (1997) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 17. | The Little Colonel | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Keep Your Distance | N/A | 3.0/4 | |
| 19. | Seabiscuit | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Simpatico | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 21. | Nice Guys Sleep Alone | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Sylvester | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | The Black Stallion | 3.0/4 | 2.8/4 |



