Best Stanwyck
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Lady Eve | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Sorry, Wrong Number | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Double Indemnity | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Night Nurse (1931) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Executive Suite | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Union Pacific | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Ball of Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Crime of Passion | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Lady of Burlesque | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Roustabout | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Illicit | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Internes Can't Take Money | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | Stella Dallas (1937) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Strange Love of Martha Ivers | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Christmas in Connecticut | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Golden Boy (1939) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Hollywood Canteen | 2.5/4 | 2.3/4 |



