Movies set in Connecticut
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Ice Storm | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | All About Eve | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Mystic Pizza | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Aviator (2004) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Far from Heaven | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Christmas in Connecticut | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Long Day's Journey Into Night (1962) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Stepford Wives (1975) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Stepford Wives (2004) | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 10. | Rachel Getting Married | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Revolutionary Road | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Bringing Up Baby | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Private Lives of Pippa Lee | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Reckless (1995) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Auntie Mame | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Stanley & Iris | N/A | 2.4/4 | |
| 17. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 3.0/4 | 2.9/4 |



