Top Movie List by Mandy

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Moulin Rouge (2001) 4.0/4 2.8/4
2. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
3. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
4. Casablanca 4.0/4 3.3/4
5. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
6. The Bridges of Madison County N/A 2.8/4
7. Million Dollar Baby (2004) N/A 3.1/4
8. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
9. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) N/A 3.2/4
10. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
11. The Pianist N/A 3.2/4
12. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
13. The Kite Runner N/A 2.9/4
14. Pearl Harbor 3.5/4 2.3/4
15. Seven Pounds N/A 2.9/4
16. The Matrix 3.5/4 3.2/4
17. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
18. Cinderella Man N/A 3.0/4
19. A Walk to Remember N/A 2.6/4
20. The Boy in the Striped Pyjamas 4.0/4 3.0/4
21. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
22. Across the Universe 4.0/4 2.7/4
23. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
24. Beyond Borders (2003) 4.0/4 2.5/4
25. Serendipity N/A 2.7/4
26. Ghost (1990) N/A 2.8/4
27. 3:10 to Yuma (2007) N/A 3.0/4
28. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
29. The Painted Veil (2006) N/A 2.8/4
30. I Am Sam N/A 2.7/4
31. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
32. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
33. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
34. A Streetcar Named Desire 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name