Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Fifth Element | N/A | 2.9/4 | |
| 3. | Stardust (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | What Dreams May Come | N/A | 2.7/4 | |
| 5. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Hellboy II: The Golden Army | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Beowulf (2007) | N/A | 2.4/4 | |
| 10. | Big Fish (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Underworld (2003) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Golden Compass | N/A | 2.3/4 | |
| 13. | Jumanji (1995) | N/A | 2.6/4 | |
| 14. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Hellboy (2004) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Daredevil | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 17. | The League of Extraordinary Gentlemen | N/A | 2.0/4 | |
| 18. | Van Helsing | N/A | 2.3/4 | |
| 19. | Sleepy Hollow | N/A | 2.8/4 |



