Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Blood Diamond | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | X2 - X-Men United | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Back to the Future Part II | N/A | 3.0/4 | |
| 9. | Pirates of the Caribbean: At Worlds End | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Mummy (1999) | N/A | 2.7/4 | |
| 12. | The Mummy Returns | N/A | 2.5/4 | |
| 13. | The War of the Worlds (2005) | N/A | 2.6/4 | |
| 14. | Blade (1998) | N/A | 2.8/4 | |
| 15. | King Kong (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 |



