Great Movies - Different From My Top Movies by brendoman
				
				
					
	Great Movies - Different From My Top Movies
			
									
						
							
							
								| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
							
							
											
								| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 |  | 
			
											
								| 2. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 3. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 4. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 5. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 6. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 7. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 8. | Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 9. | M (1933) | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 10. | Alphaville, a Strange Adventure of Lemmy Caution ( Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution ) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 11. | Do the Right Thing | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 12. | Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 13. | All About Eve | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 14. | Limelight (1952) | N/A | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 15. | Mr. Smith Goes to Washington | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 16. | The Lady Vanishes (1938) | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 17. | The 39 Steps (1935) | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 18. | All Quiet on the Western Front (1930) | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 19. | Mutiny on the Bounty (1935) | 3.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 20. | I Am a Fugitive from a Chain Gang | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 21. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 22. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 23. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 24. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 25. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 26. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 27. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 28. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 29. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 30. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 31. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 |  | 
			
											
								| 32. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 33. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 34. | Rushmore | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 35. | Dazed and Confused | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 36. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 37. | Rashômon | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 38. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 39. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
													
						
						
						
					 
							 
					 
					
						
						
							
								
							
												
						What Members Are Doing
						
												
						New Movie Reviews
						
												
						New Movie Lists
						
												
						Movie Talk