Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Kung Fu Panda | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Up (2009) | N/A | 3.3/4 | |
| 8. | Toy Story 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Toy Story 3 | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Corpse Bride | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Shrek 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Nightmare Before Christmas | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Ice Age | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Paprika | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Emperor's New Groove | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Beowulf (2007) | 3.0/4 | 2.4/4 |



