Top Ten of 2001
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | In the Bedroom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Black Hawk Down | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Gosford Park | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Ghost World | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Sexy Beast | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Thirteen Conversations About One Thing | 3.0/4 | 2.2/4 | 
Recent Comments
colbyw - wrote on 12/10/07 at 07:45 PM CT
Top Ten of 2001 comment
2001 was a year of powerhouse acting and ensemble casts. Try to get Tom Wilkinson, Marisa Tomei, and Sissy Spacek out of your head after viewing Todd Fields' "In the Bedroom". There was also the trippy and Naomi Watts' star making role in "Mulholland Drive". The beginning of an empire with the first installment of "Lord of the Rings". Throw in the most consistent director of "Black Hawk Down" and an unbelievable cast comprising "Gosford Park", "Ghost World", "Ocean's Eleven", and "13 …




