Top Biography Movie List by Rod

Top Biography

# Movie Title Rating Overall Add
1. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
2. Hacksaw Ridge 3.5/4 3.2/4
3. Vice (2018) 3.5/4 2.9/4
4. Green Book 3.5/4 3.0/4
5. Sully 3.5/4 2.9/4
6. On the Basis of Sex 3.0/4 2.7/4
7. Stan & Ollie 3.5/4 2.7/4
8. Straight Outta Compton 3.0/4 3.1/4
9. I, Tonya 3.5/4 3.2/4
10. The Post 3.5/4 2.8/4
11. The Imitation Game 3.0/4 3.1/4
12. Hidden Figures 3.0/4 3.0/4
13. The Lady (2011) 3.5/4 2.8/4
14. The Theory of Everything 3.0/4 3.1/4
15. Fighting with My Family 3.5/4 2.7/4
16. BlacKkKlansman 3.0/4 3.2/4
17. My Friend Dahmer 3.0/4 2.8/4
18. Mandela: Long Walk to Freedom 3.0/4 2.4/4
19. Hitchcock 2.5/4 2.8/4
20. American Sniper 3.0/4 3.0/4
21. The Danish Girl 2.5/4 2.5/4
22. Ford v. Ferrari 3.0/4 3.1/4
23. Bombshell (2019) 3.0/4 2.7/4
24. All is True 3.0/4 2.7/4
25. Blinded by the Light 3.0/4 3.0/4
26. Bohemian Rhapsody 3.0/4 2.9/4
27. First Man 3.0/4 2.8/4
28. Florence Foster Jenkins 3.0/4 2.8/4
29. Dark Waters (2019) 2.5/4 3.1/4
30. Professor Marston and the Wonder Women 3.0/4 2.9/4
31. LBJ 3.0/4 2.9/4
32. Can You Ever Forgive Me? 3.0/4 2.9/4
33. Tolkien 2.0/4 2.5/4
34. Judy 2.5/4 2.6/4
35. Boy Erased 2.0/4 2.7/4
36. The Man Who Invented Christmas 2.5/4 2.7/4
37. Loving Vincent 3.0/4 3.0/4
38. jOBS 2.5/4 2.3/4
39. The Iron Lady 2.5/4 2.5/4
40. Kill the Messenger 3.0/4 2.9/4
41. Harriet 2.0/4 2.4/4
42. Marshall 2.5/4 2.9/4
43. The Pursuit of Happyness 2.5/4 3.0/4
44. Brian Banks 2.0/4 2.6/4
45. Behind the Candelabra 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name