Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gravity | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Children of Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Arrival (2016) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Matrix | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Star Wars: The Force Awakens | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Cloud Atlas | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Star Trek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Star Trek Into Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Star Trek Beyond | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Ready Player One | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Shape of Water | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Ex Machina | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | The Hunger Games | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Divergent | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Time Traveler's Wife | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Edge of Tomorrow | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Transformers: Dark of the Moon | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | In Time | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Super 8 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Ad Astra | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Godzilla: King of the Monsters | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 22. | Blade Runner 2049 | N/A | 3.3/4 | |
| 23. | Total Recall (2012) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Source Code | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Alien: Covenant | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | The Day After Tomorrow | N/A | 2.6/4 | |
| 27. | Rise of the Planet of the Apes | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Ender's Game | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Insurgent | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Self/less | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Repo Men (2010) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 32. | I Am Number Four | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 33. | Attack the Block | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 34. | Jumper | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 35. | The Adjustment Bureau | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Godzilla (2014) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Revolt | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 38. | Morgan (2016) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 39. | Fast Color | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 40. | After Earth | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 41. | Skyline (2010) | 2.0/4 | 1.7/4 |



