Top War
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Tae Guik Gi: The Brotherhood of War ( Taegukgi hwinalrimyeo ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | 1917 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Hacksaw Ridge | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Dunkirk (2017) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | War Horse | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Overlord (2018) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | The Water Diviner | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Midway (2019) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 11. | Red Tails | 3.0/4 | 2.4/4 |



