Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dumb and Dumber | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Friday | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | Office Space | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The 40 Year-Old Virgin | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Groundhog Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Harold & Kumar Go to White Castle | N/A | 2.7/4 | |
| 10. | Happy Gilmore | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | National Lampoon's Animal House | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Knocked Up | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | National Lampoon's Christmas Vacation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Next Friday | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Shaun of the Dead | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Scary Movie (2000) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Ghostbusters (1984) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Ace Ventura: Pet Detective | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay | N/A | 2.5/4 | |
| 20. | Naked Gun 33 1/3: The Final Insult | N/A | 2.4/4 | |
| 21. | Pineapple Express | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | The Wedding Crashers | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Forgetting Sarah Marshall | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Blankman | 2.5/4 | 1.2/4 |



