Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Rocky (1976) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Sin City | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Hot Fuzz | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Trainspotting | 3.0/4 | 3.1/4 |



