Top Movie List by leland

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Karate Kid (2010) 3.5/4 2.7/4
2. Avatar 3.5/4 3.0/4
3. Everybody's Fine (2009) 4.0/4 2.6/4
4. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
5. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
6. G.I. Joe: The Rise of Cobra 4.0/4 2.2/4
7. Zombieland 3.0/4 3.0/4
8. Boondock Saints II: All Saints Day 4.0/4 2.5/4
9. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
10. Four Christmases 4.0/4 2.3/4
11. Repo Men (2010) 3.0/4 2.4/4
12. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
13. Cop Out 3.0/4 2.2/4
14. The Boondock Saints 2.5/4 2.9/4
15. Fight Club 4.0/4 3.3/4
16. The Godfather 4.0/4 3.5/4
17. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
18. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
19. The Matrix 3.0/4 3.2/4
20. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
21. Toy Story 3.0/4 3.3/4
22. The Hurt Locker 3.0/4 3.1/4
23. The Hangover 3.0/4 3.0/4
24. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
25. She's Out of My League 3.0/4 2.4/4
26. Shutter Island 2.5/4 3.1/4
27. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
28. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
29. Youth in Revolt (2009) 3.0/4 2.5/4
30. Die Hard 3.0/4 3.3/4
31. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
32. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
33. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
34. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
35. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
36. X2 - X-Men United 2.5/4 2.9/4
37. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
38. Brothers (2009) 3.0/4 2.7/4
39. The Twilight Saga: New Moon 4.0/4 2.2/4
40. Armored 3.0/4 2.5/4
41. The Princess and the Frog 3.0/4 2.8/4
42. Ninja Assassin 4.0/4 2.8/4
43. Astro Boy 4.0/4 2.6/4
44. Did You Hear About the Morgons? 4.0/4 2.1/4
45. Ninja 3.0/4 2.4/4
46. Planet 51 4.0/4 2.4/4
47. Old Dogs (2009) 4.0/4 1.7/4
48. 2012 4.0/4 2.5/4
49. Clash of the Titans (1981) 2.0/4 2.6/4
50. Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 4.0/4 2.3/4
51. Law Abiding Citizen 3.0/4 2.8/4
52. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
53. Twilight (2008) 4.0/4 2.2/4
54. Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel 3.0/4 2.1/4
55. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
56. Beauty and the Beast (1991) 2.5/4 3.2/4
57. Hunger (2008) 3.0/4 2.9/4
58. Couples Retreat 4.0/4 2.2/4
59. The Stepfather (2009) 4.0/4 2.3/4
60. Love Happens 3.0/4 2.0/4
61. Whip It! 4.0/4 2.8/4
62. Surrogates (2009) 3.0/4 2.5/4
63. Import/Export N/A 2.5/4
64. Smokin' Aces 2: Assassins' Ball N/A 2.0/4
65. Gamer (2009) 4.0/4 2.3/4
66. Whiteout (2009) 4.0/4 1.8/4
67. I Can Do Bad All by Myself 3.0/4 2.7/4
68. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4
69. Paranormal Activity 4.0/4 2.5/4
70. Jennifer's Body 2.5/4 2.3/4
71. G-Force 3.0/4 1.8/4
72. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
73. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
74. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
75. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 4.0/4 2.4/4
76. Imagine That 4.0/4 1.8/4
77. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
78. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 4.0/4 2.7/4
79. The Proposal (2009) 3.0/4 2.7/4
80. Monsters vs. Aliens 3.5/4 2.6/4
81. Killer, The ( Dip huet seung hung ) 3.0/4 3.0/4
82. The Lord of the Rings (1978) 2.0/4 2.3/4
83. Pirate Radio ( Boat That Rocked, The ) 2.5/4 2.7/4
84. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
85. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
86. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
87. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
88. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
89. Remember Me (2010) 2.5/4 2.5/4
90. Death Race 2000 2.0/4 2.5/4
91. Brooklyn's Finest 2.5/4 2.5/4
92. The Bounty Hunter (2010) 2.5/4 2.1/4
93. Our Family Wedding 2.0/4 2.6/4
94. The Losers (2010) 2.5/4 2.5/4
95. K-9 2.5/4 2.2/4
96. K-PAX 2.5/4 2.4/4
97. The Karate Kid (1984) 2.5/4 2.9/4
98. The Karate Kid, Part 2 2.5/4 2.3/4
99. Karate Kid III 2.5/4 1.8/4
100. The Next Karate Kid 2.5/4 1.8/4
101. Gone in 60 Seconds (2000) 3.5/4 2.5/4
102. Fast & Furious (2009) 4.0/4 2.7/4
103. 2 Fast 2 Furious 4.0/4 2.1/4
104. The Fast and the Furious (2001) 4.0/4 2.5/4
105. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 4.0/4 2.3/4
106. Transformers: Revenge of the Fallen 4.0/4 2.2/4
107. The Transporter 3.0/4 2.7/4
108. The Transporter 2 4.0/4 2.4/4
109. Transporter 3 3.5/4 2.5/4
110. Honey (2003) 3.0/4 1.9/4
111. Honey, I Blew Up the Kid 3.0/4 1.9/4
112. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
113. Honey, We Shrunk Ourselves 2.5/4 1.9/4
114. Rollerball (2002) 2.5/4 1.2/4
115. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
116. Lethal Weapon 3 3.0/4 2.7/4
117. Lethal Weapon 4 2.5/4 2.4/4
118. Next 3.0/4 2.2/4
119. Next Friday 3.0/4 2.3/4
120. Friday 3.5/4 3.0/4
121. Friday After Next 3.0/4 2.5/4
122. How High 3.0/4 2.2/4
123. National Treasure 3.0/4 2.7/4
124. National Treasure: Book of Secrets 3.0/4 2.6/4
125. Holes (2003) 2.5/4 2.7/4
126. Valentine's Day 3.0/4 2.2/4
127. Treasure Planet 3.0/4 2.8/4
128. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 3.0/4 2.7/4
129. Clerks 4.0/4 3.0/4
130. Clerks II 4.0/4 2.6/4
131. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
132. I, Robot 3.0/4 2.7/4
133. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
134. Hancock 4.0/4 2.6/4
135. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
136. Hitch 3.0/4 2.5/4
137. Bad Boys (1995) 3.0/4 2.6/4
138. Bad Boys II 3.0/4 2.5/4
139. Assault on Precinct 13 (2005) 3.0/4 2.5/4
140. S.W.A.T. 3.0/4 2.3/4
141. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
142. Men in Black 2 2.5/4 2.2/4
143. Wild Wild West 2.5/4 1.6/4
144. Enemy of the State 3.0/4 2.8/4
145. Going Overboard 3.0/4 1.3/4
146. Con Air 3.0/4 2.8/4
147. Coneheads 2.0/4 1.9/4
148. Airheads 2.5/4 2.3/4
149. Mixed Nuts (1994) 2.0/4 2.2/4
150. Billy Madison 3.0/4 2.6/4
151. Bulletproof (1996) 2.5/4 2.0/4
152. The Wedding Singer 3.0/4 2.7/4
153. Dirty Work (1998) 2.5/4 2.3/4
154. The Waterboy (1998) 3.0/4 2.3/4
155. Big Daddy 3.0/4 2.5/4
156. Deuce Bigalow: European Gigolo 3.0/4 1.6/4
157. Deuce Bigalow: Male Gigolo 2.5/4 1.9/4
158. Little Nicky 2.5/4 1.9/4
159. The Animal (2001) 3.0/4 1.8/4
160. Mr. Deeds 3.0/4 2.1/4
161. Punch Drunk Love 2.0/4 2.8/4
162. The Punisher (2004) 3.0/4 2.4/4
163. Eight Crazy Nights 3.0/4 2.1/4
164. The Hot Chick 3.0/4 1.8/4
165. Anger Management 3.0/4 2.3/4
166. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
167. Spanglish 3.0/4 2.3/4
168. The Longest Yard (2005) 3.0/4 2.4/4
169. Click 3.0/4 2.3/4
170. Reign Over Me 3.0/4 2.7/4
171. I Now Pronounce You Chuck & Larry 3.0/4 2.2/4
172. You Don't Mess with the Zohan 2.5/4 1.8/4
173. Bedtime Stories 3.0/4 2.5/4
174. Funny People 3.0/4 2.5/4
175. Grown Ups 4.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name