Best Spielberg Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Indiana Jones and the Last Crusade | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Minority Report | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.0/4 | 3.1/4 |



