Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Hostel: Part II | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 3. | House on Haunted Hill (1959) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | House of Wax (1953) | N/A | 2.8/4 | |
| 5. | Freddy vs. Jason | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 6. | House of 1,000 Corpses | N/A | 2.5/4 | |
| 7. | Night of the Living Dead (1968) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Halloween (1978) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Last House on the Left (1972) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Friday the 13th (1980) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | High Tension ( Haute tension ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Scream (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Freaks (1932) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 |



