Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Man on Wire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Half Nelson | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Grease | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Wizard of Oz (1939) | N/A | 3.2/4 | |
| 5. | Footloose (1984) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Religulous | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Shrek 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Across the Universe | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | A Hard Day's Night | N/A | 3.0/4 | |
| 12. | Imagine: John Lennon | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Mrs. Doubtfire | N/A | 2.7/4 | |
| 14. | The Notebook (2004) | N/A | 3.0/4 | |
| 15. | Walk the Line | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Bowling for Columbine | N/A | 2.9/4 | |
| 17. | The Little Mermaid (1989) | N/A | 3.0/4 | |
| 18. | The Lion King (1994) | N/A | 3.3/4 | |
| 19. | Love & Basketball | N/A | 2.7/4 | |
| 20. | Hotel Rwanda | N/A | 3.1/4 | |
| 21. | Mean Girls (2004) | N/A | 2.7/4 | |
| 22. | Shrek Forever After | N/A | 2.6/4 |



