Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | It's a Mad Mad Mad Mad World | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Fast Times at Ridgemont High | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | See No Evil, Hear No Evil | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | National Lampoon's Animal House | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Caddyshack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Burbs | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Uncle Buck | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Parenthood | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Dazed and Confused | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | There's Something About Mary | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | The Great Outdoors | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Real Genius | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Planes, Trains & Automobiles | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Galaxy Quest | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Empire Records | 3.5/4 | 2.8/4 |



