Top Comic/Super Hero Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Superman (1978) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Unbreakable | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Batman (1989) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Blade (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Spider-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | X-Men | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Superman Returns | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Superman II | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Constantine | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Daredevil | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 13. | The Incredible Hulk | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Darkman (1990) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | The Crow (1994) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Spawn | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 17. | X2 - X-Men United | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Spider-Man 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Fantastic Four (2005) | 3.0/4 | 2.1/4 |



