Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Sin City | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Last Samurai | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 10. | 300 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Rudy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | White Men Can't Jump (1992) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | The Incredibles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Willow | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Predator (1987) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Predator 2 | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 26. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Office Space | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Tremors | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Rocky IV | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 35. | Caddyshack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 36. | The Matrix Revolutions | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 37. | The Matrix Reloaded | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 38. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 39. | Beerfest | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 40. | Major League | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 41. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 42. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 43. | I Am Sam | N/A | 2.7/4 |



