Top Movie List by Patrik

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
3. Fight Club 4.0/4 3.3/4
4. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
5. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
6. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
7. The Social Network 4.0/4 3.1/4
8. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
9. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
10. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
11. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
12. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
13. Inception 4.0/4 3.3/4
14. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
15. The Departed 3.5/4 3.3/4
16. The Godfather 3.5/4 3.5/4
17. Memento 4.0/4 3.2/4
18. Se7en 3.5/4 3.3/4
19. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
20. Mystic River 3.5/4 3.1/4

Recent Comments

Daniel Corleone
Daniel Corleone
Movie God

Daniel Corleone - wrote on 09/15/12 at 09:16 AM CT

Top Movie List comment

cool list

The Film Rebel
The Film Rebel
Producer

The Film Rebel - wrote on 12/13/10 at 12:00 AM CT

Top Movie List comment

Woah! Cool to see Shawshank at number 1, but I never thought Pulp would ever fall off top.

The Film Rebel
The Film Rebel
Producer

The Film Rebel - wrote on 08/29/10 at 05:30 PM CT

Top Movie List comment

Great list, my man. A lot of these are on my own list.

Patrik
Patrik
Director

Patrik - wrote on 06/26/10 at 04:43 PM CT

Top Movie List comment

"English motherfucker! Do you speak it?" - Jules Winnfield, Pulp Fiction.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name