Top Movies of 2011
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Horrible Bosses | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Scream 4 | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Paul | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Bridesmaids (2011) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | X-Men: First Class | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Hall Pass | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 8. | Friends with Benefits | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Cedar Rapids | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Win Win | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Rango (2011) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Take Me Home Tonight | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 13. | Thor | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Bad Teacher | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | The Hangover Part II | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Fast Five | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Green Hornet | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 18. | Just Go With It | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Super 8 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Soul Surfer | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Limitless | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Super | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Hobo with a Shotgun | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Rio (2011) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Drive Angry | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 26. | Submarine (2011) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Kung Fu Panda 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Madea's Big Happy Family | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 29. | Mars Needs Moms! | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Mr. Popper's Penguins | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Good Neighbors (2011) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 32. | Green Lantern | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 33. | Jane Eyre (2011) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | The Dilemma | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 35. | Stake Land | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 36. | The Lincoln Lawyer | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 37. | Source Code | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | No Strings Attached | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 39. | Insidious | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 40. | The Adjustment Bureau | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 41. | Cars 2 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 42. | Gnomeo and Juliet | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 43. | The Beaver | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 44. | Zookeeper (2011) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 45. | Transformers: Dark of the Moon | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 46. | Your Highness | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 47. | Sucker Punch | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 48. | I Am Number Four | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 49. | Water for Elephants | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 50. | Hanna (2011) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 51. | Beastly | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 52. | Killing Bono | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 53. | Jumping the Broom | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 54. | Monte Carlo (2011) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 55. | Larry Crowne | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 56. | Dylan Dog: Dead of Night | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 57. | Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 58. | Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 59. | Hop (2011) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 60. | The Roommate (2011) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 61. | Anuvahood | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 62. | The Art of Getting By | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 63. | From Prada to Nada | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 64. | Unknown (2011) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 65. | Big Mommas: Like Father, Like Son | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 66. | The Mechanic (2011) | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 67. | Something Borrowed | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 68. | The Ward | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 69. | Battle: Los Angeles | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 70. | Priest (2011) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 71. | The Chaperone (2011) | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 72. | The Eagle (2011) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 73. | Red Riding Hood | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 74. | Arthur (2011) | 1.0/4 | 2.2/4 | |
| 75. | Rubber | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 76. | Ironclad | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 77. | The Rite (2011) | 0.5/4 | 2.4/4 |



