Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Toy Story | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Monsters, Inc. | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Shrek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Aladdin (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Toy Story 3 | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Toy Story 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | How to Train Your Dragon (2010) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Kung Fu Panda | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Ice Age | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Tangled (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Despicable Me | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Cars | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Shrek 2 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | 101 Dalmatians (1961) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Megamind | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Ice Age: The Meltdown | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Kung Fu Panda 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | The Adventures of Tintin | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Bolt | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Ice Age: Dawn of the Dinosaurs | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Monster House | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Rio (2011) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Shrek Forever After | 3.5/4 | 2.6/4 |



