Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Star Trek: First Contact | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Star Trek | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Ghostbusters (1984) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Escape from New York | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Star Trek VI: The Undiscovered Country | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Escape from L.A. | 3.5/4 | 2.4/4 |



