Top Drama Movie List by Makemelaugh

Top Drama

# Movie Title Rating Overall Add
1. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
2. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
3. Minority Report 4.0/4 2.9/4
4. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
5. The Godfather 4.0/4 3.5/4
6. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
7. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
10. Fight Club 4.0/4 3.3/4
11. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
12. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
13. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
14. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
15. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
16. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
17. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
18. All About Eve 4.0/4 3.3/4
19. The Verdict (1982) 3.5/4 3.1/4
20. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
21. The Elephant Man 3.0/4 3.2/4
22. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
23. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
24. Birdman of Alcatraz 4.0/4 2.9/4
25. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
26. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
27. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
28. In the Heat of the Night 4.0/4 3.1/4
29. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
30. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
31. The Maltese Falcon (1931) 4.0/4 2.9/4
32. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
33. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
34. Boyz n the Hood 3.5/4 3.1/4
35. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
36. Gandhi 4.0/4 3.1/4
37. Kramer vs. Kramer 4.0/4 3.1/4
38. Rope 4.0/4 3.1/4
39. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
40. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
41. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
42. Frost/Nixon 3.5/4 3.0/4
43. Doubt 4.0/4 3.1/4
44. Babyfever 4.0/4 2.8/4
45. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
46. Always (1985) 4.0/4 2.6/4
47. Shattered Glass 3.5/4 2.9/4
48. Michael Clayton 4.0/4 2.9/4
49. Deliverance (1972) 4.0/4 3.0/4
50. Guess Who's Coming to Dinner 4.0/4 3.0/4
51. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
52. The Last Summer in the Hamptons 4.0/4 2.7/4
53. Déjà Vu (1998) 4.0/4 2.8/4
54. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
55. Going Shopping 4.0/4 2.7/4
56. Eating 4.0/4 2.8/4
57. Tracks (1977) 4.0/4 2.8/4
58. New Year's Day (1989) 4.0/4 2.7/4
59. A Safe Place 4.0/4 2.6/4
60. Queen of the Lot 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name