Best Movies of 2002
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Standing in the Shadows of Motown | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Frida (2002) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Chicago (2002) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Secretary | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Far from Heaven | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | K-19: The Widowmaker | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | John Q | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | About Schmidt | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | My Big Fat Greek Wedding | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 14. | 8 Mile | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Analyze That | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Men in Black 2 | 3.0/4 | 2.2/4 |



