Top Movie List by MattWill

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Air Force One 4.0/4 2.7/4
2. Rear Window 4.0/4 3.3/4
3. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
4. Can She Bake a Cherry Pie? 4.0/4 2.9/4
5. The Matrix 4.0/4 3.2/4
6. The Godfather 4.0/4 3.5/4
7. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
8. Who is Henry Jaglom? 4.0/4 2.8/4
9. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
10. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
11. Tracks (1977) 4.0/4 2.8/4
12. Venice/Venice 4.0/4 2.7/4
13. The Big Chill 4.0/4 2.9/4
14. Festival in Cannes 4.0/4 2.6/4
15. Con Air 4.0/4 2.8/4
16. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
17. Going Shopping 4.0/4 2.7/4
18. A Safe Place 4.0/4 2.6/4
19. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
20. Déjà Vu (1998) 4.0/4 2.8/4
21. Always (1985) 4.0/4 2.6/4
22. Sitting Ducks 4.0/4 2.9/4
23. Babyfever 3.5/4 2.8/4
24. Fight Club 4.0/4 3.3/4
25. The Last Summer in the Hamptons 4.0/4 2.7/4
26. Eating 4.0/4 2.8/4
27. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
28. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
29. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
30. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
31. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
32. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
33. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
34. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
35. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
36. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
37. Jaws 3.0/4 3.2/4
38. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
39. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
40. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
41. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
42. Star Trek 4.0/4 3.1/4
43. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
44. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
45. Platoon 4.0/4 3.2/4
46. Annie Hall 3.0/4 3.1/4
47. All About Eve 4.0/4 3.3/4
48. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
49. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
50. Tootsie 4.0/4 2.8/4
51. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
52. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
53. Capote 3.0/4 2.9/4
54. Field of Dreams 4.0/4 2.9/4
55. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
56. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
57. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
58. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
59. Guess Who's Coming to Dinner 4.0/4 3.0/4
60. Harvey 4.0/4 3.1/4
61. Kramer vs. Kramer 4.0/4 3.1/4
62. The Man Who Shot Liberty Valance 4.0/4 3.2/4
63. McCabe & Mrs. Miller N/A 2.9/4
64. The Matrix Reloaded 4.0/4 2.6/4
65. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
66. Misery 4.0/4 3.1/4
67. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
68. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
69. On Golden Pond 4.0/4 3.0/4
70. Rope 4.0/4 3.1/4
71. Sabrina (1954) 3.5/4 3.1/4
72. Shane 4.0/4 3.1/4
73. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
74. West Side Story (1961) 3.5/4 3.0/4
75. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
76. Burn After Reading 3.5/4 2.7/4
77. Up in the Air (2009) 4.0/4 2.9/4
78. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
79. Bringing Down the House 4.0/4 2.5/4
80. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
81. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
82. Hairspray (1988) 4.0/4 2.7/4
83. Frost/Nixon 4.0/4 3.0/4
84. Hostage (2005) 4.0/4 2.6/4
85. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
86. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
87. Backdraft 4.0/4 2.7/4
88. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
89. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
90. Grease 3.5/4 2.9/4
91. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
92. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
93. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
94. Outbreak 4.0/4 2.7/4
95. All the President's Men 4.0/4 3.1/4
96. The Firm (1993) 3.5/4 2.7/4
97. Lean on Me 3.5/4 2.9/4
98. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
99. John Q 4.0/4 2.7/4
100. Coach Carter 3.5/4 2.7/4
101. Escape from New York 3.5/4 2.8/4
102. Executive Decision 4.0/4 2.6/4
103. Michael Clayton 4.0/4 2.9/4
104. Saturday Night Fever 3.5/4 2.8/4
105. Lost World: Jurassic Park 4.0/4 2.5/4
106. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
107. Adam's Rib (1949) 4.0/4 2.9/4
108. The African Queen 3.0/4 3.1/4
109. Airport '77 3.5/4 2.6/4
110. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
111. The Verdict (1982) 4.0/4 3.1/4
112. Michael Jackson's This is It 4.0/4 2.8/4
113. Shattered Glass 4.0/4 2.9/4
114. Chris Rock: Bigger & Blacker 4.0/4 2.9/4
115. Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 4.0/4 2.9/4
116. Akeelah and the Bee 4.0/4 2.9/4
117. Airport '79 The Concorde 3.0/4 2.3/4
118. Barfly 4.0/4 2.9/4
119. Serial Mom 3.5/4 2.6/4
120. Ron White: You Can't Fix Stupid 4.0/4 2.8/4
121. Helter Skelter (1976) 4.0/4 2.9/4
122. The Andromeda Strain 3.5/4 2.9/4
123. Birdman of Alcatraz 4.0/4 2.9/4
124. Village of the Damned (1960) 3.5/4 2.8/4
125. M*A*S*H 4.0/4 2.9/4
126. The Producers (2005) 3.5/4 2.4/4
127. You Only Live Twice 3.5/4 2.8/4
128. The Stepford Wives (2004) 3.0/4 2.2/4
129. Speed (1994) 4.0/4 2.9/4
130. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
131. Jurassic Park 3 3.0/4 2.3/4
132. Sister Act 3.5/4 2.5/4
133. It's Complicated 4.0/4 2.7/4
134. Righteous Kill 4.0/4 2.4/4
135. Dreamgirls 3.5/4 2.6/4
136. Airport 3.5/4 2.6/4
137. K-19: The Widowmaker 4.0/4 2.6/4
138. United 93 3.0/4 2.9/4
139. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
140. The Manchurian Candidate (2004) 4.0/4 2.7/4
141. Mamma Mia! 3.5/4 2.6/4
142. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
143. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
144. Star Trek: First Contact 4.0/4 2.8/4
145. Compulsion (1959) 4.0/4 3.0/4
146. Traffic (2000) 3.5/4 3.0/4
147. She's Gotta Have It 4.0/4 2.5/4
148. Collateral 4.0/4 2.9/4
149. Man on Fire (2004) 4.0/4 2.9/4
150. Boyz n the Hood 4.0/4 3.1/4
151. Stir Crazy 4.0/4 2.8/4
152. Star Trek: Nemesis 4.0/4 2.5/4
153. Star Trek: Insurrection 4.0/4 2.5/4
154. Star Trek: Generations 4.0/4 2.7/4
155. Escape from L.A. 4.0/4 2.4/4
156. Inception 4.0/4 3.3/4
157. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
158. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
159. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
160. Dial M for Murder N/A 3.2/4
161. My Fair Lady 3.0/4 3.1/4
162. Pink Flamingos 4.0/4 2.3/4
163. The Simpsons Movie 4.0/4 2.7/4
164. Super Size Me 3.0/4 2.8/4
165. Honey, I Shrunk the Kids 3.5/4 2.6/4
166. Hairspray (2007) 4.0/4 2.6/4
167. Rent 3.5/4 2.7/4
168. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
169. Superman (1978) 3.5/4 3.0/4
170. Sphere 3.5/4 2.4/4
171. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
172. Star Trek VI: The Undiscovered Country 4.0/4 2.7/4
173. The War of the Worlds (2005) 4.0/4 2.6/4
174. The Lost Weekend 3.0/4 3.0/4
175. Clean and Sober 3.0/4 2.8/4
176. New Jack City 4.0/4 2.7/4
177. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
178. Runaway Train 4.0/4 2.9/4
179. Julie & Julia 4.0/4 2.8/4
180. Jumpin' Jack Flash 4.0/4 2.5/4
181. 8 Mile 3.5/4 2.6/4
182. Signs 3.0/4 2.7/4
183. Ransom (1996) 3.0/4 2.6/4
184. Star Trek IV: The Voyage Home 4.0/4 2.8/4
185. Star Trek III: The Search for Spock 4.0/4 2.7/4
186. Blackboard Jungle 4.0/4 3.0/4
187. Beverly Hills Cop 4.0/4 2.9/4
188. Spellbound (2003) 4.0/4 3.0/4
189. Turner & Hooch 3.0/4 2.4/4
190. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 4.0/4 2.9/4
191. Bye Bye Birdie (1962) 3.0/4 2.7/4
192. Pal Joey 3.5/4 2.9/4
193. Finding Bliss 4.0/4 2.7/4
194. The Time Traveler's Wife 4.0/4 2.7/4
195. Runaway Jury 3.5/4 2.7/4
196. Bruce Almighty 3.0/4 2.6/4
197. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
198. Antwone Fisher 4.0/4 2.7/4
199. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
200. Amy's Orgasm 4.0/4 2.6/4
201. Analyze That 3.0/4 2.4/4
202. Training Day 3.5/4 3.0/4
203. Ali 4.0/4 2.5/4
204. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
205. The Hurricane (1999) 4.0/4 2.9/4
206. Analyze This 4.0/4 2.6/4
207. Wag the Dog 3.5/4 2.8/4
208. The Full Monty 3.0/4 2.8/4
209. The Birdcage 3.5/4 2.7/4
210. The First Wives Club 3.5/4 2.6/4
211. Broadcast News 3.0/4 2.9/4
212. Man on Fire (1987) 4.0/4 2.8/4
213. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
214. Diner 3.5/4 2.9/4
215. Nine to Five 3.5/4 2.8/4
216. Private Benjamin 3.0/4 2.6/4
217. Airport '79 The Concorde 3.0/4 2.3/4
218. Star Trek: The Motion Picture 3.5/4 2.6/4
219. cage aux folles, La 4.0/4 2.8/4
220. Roots (1977) 3.0/4 3.2/4
221. Oh, God! 3.0/4 2.6/4
222. Alice Doesn't Live Here Anymore 3.0/4 2.9/4
223. Airport 1975 4.0/4 2.6/4
224. Death Wish (1974) 3.5/4 2.9/4
225. New Year's Day (1989) 4.0/4 2.7/4
226. Earthquake 3.0/4 2.4/4
227. Soylent Green 3.0/4 2.8/4
228. Firemen's Ball, The ( Horí, má panenko ) 3.0/4 2.8/4
229. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 4.0/4 2.6/4
230. All the Right Moves 3.0/4 2.4/4
231. I Love You, Don't Touch Me! 4.0/4 2.9/4
232. Say I Do 4.0/4 3.0/4
233. The Back Nine 4.0/4 2.5/4
234. The Social Network 4.0/4 3.1/4
235. True Grit (2010) 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name