Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Vertigo (1958) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Taxi Driver (1976) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Sixth Sense | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Usual Suspects | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Dog Day Afternoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Shadow of a Doubt (1943) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Prestige (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Birds (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Casino Royale (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | The Night of the Hunter | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | American Psycho | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Cape Fear (1962) | 3.5/4 | 3.0/4 |



