Directors: Tony Scott
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Enemy of the State | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | True Romance | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Man on Fire (2004) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Beverly Hills Cop II | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Crimson Tide | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Top Gun (1986) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Last Boy Scout | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Spy Game | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Unstoppable (2010) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Domino (2005) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Days of Thunder | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | The Fan (1996) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 14. | Deja Vu (2006) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Hunger (1983) | N/A | 2.4/4 | |
| 16. | Revenge (1990) | N/A | 2.2/4 | |
| 17. | Beat the Devil (2002) | N/A | 2.1/4 |



