Actors: Tom Hanks
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Cast Away (2000) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Catch Me if You Can | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Apollo 13 | N/A | 3.1/4 | |
| 7. | Big | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Road to Perdition | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Philadelphia | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Charlie Wilson's War | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Burbs | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | You've Got Mail | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Angels & Demons | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | The Da Vinci Code | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Money Pit | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 16. | The Ladykillers (2004) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 17. | Joe Versus the Volcano | 2.0/4 | 2.3/4 |



