Actors: Tom Cruise
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rain Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Magnolia | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Eyes Wide Shut | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Jerry Maguire | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Minority Report | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Legend (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | The Firm (1993) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Collateral | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Mission: Impossible III | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Top Gun (1986) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Mission: Impossible | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Interview with the Vampire | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Days of Thunder | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Lions for Lambs | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Mission: Impossible II | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 18. | The War of the Worlds (2005) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Cocktail (1988) | 2.0/4 | 2.3/4 |



