Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Richard Pryor ...Here and Now | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Beverly Hills Cop | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Big Chill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Tootsie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Do the Right Thing | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Chris Rock: Bigger & Blacker | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Simpsons Movie | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Adam's Rib (1949) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Super Size Me | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Family Plot | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Devil Wears Prada | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | The World According to Garp | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Broadcast News | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Bill Cosby: Himself | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Knight and Day | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 27. | All of Me (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Hairspray (1988) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 29. | Drive, He Said | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 |



