Top 2005
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Good Night, and Good Luck | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Munich | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Coach Carter | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The War of the Worlds (2005) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Hostage (2005) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | The Producers (2005) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | The Longest Yard (2005) | 3.5/4 | 2.4/4 |



