A List For My Little Brother by fable

A List For My Little Brother

# Movie Title Rating Overall Add
1. Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) 3.0/4 3.0/4
2. Monster House 3.0/4 2.6/4
3. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
4. Robin Hood (1973) 3.0/4 3.0/4
5. Lilo & Stitch (2002) 3.5/4 2.7/4
6. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
7. Meet the Robinsons 3.5/4 2.8/4
8. Fantasia 2000 2.5/4 2.8/4
9. Anastasia (1997) 3.0/4 2.8/4
10. Chicken Run 4.0/4 2.6/4
11. The Hunchback of Notre Dame (1996) 3.5/4 2.8/4
12. The Rescuers Down Under 3.0/4 2.7/4
13. The Brave Little Toaster 3.5/4 2.9/4
14. The Polar Express N/A 2.7/4
15. The Many Adventures of Winnie the Pooh N/A 3.1/4
16. The Last Unicorn N/A 2.8/4
17. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
18. Monsters vs. Aliens 3.0/4 2.6/4
19. Hercules (1997) 3.0/4 2.7/4
20. Bolt 2.0/4 2.7/4
21. Flushed Away 3.5/4 2.6/4
22. Watership Down 4.0/4 3.0/4
23. Bee Movie 2.5/4 2.4/4
24. The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 3.0/4 2.7/4
25. The Aristocats 3.0/4 2.8/4
26. The Rescuers (1977) 3.0/4 2.7/4
27. Pocahontas 2.0/4 2.7/4
28. The Black Cauldron 4.0/4 2.6/4
29. Oliver & Company 3.5/4 2.7/4
30. Robots (2005) 2.0/4 2.5/4
31. The Tigger Movie 3.0/4 2.7/4
32. An American Tail: Fievel Goes West 3.0/4 2.5/4
33. Hoodwinked 3.0/4 2.3/4
34. Treasure Planet 3.5/4 2.8/4
35. The Lion King II: Simba's Pride 3.0/4 2.7/4
36. All Dogs Go to Heaven 4.0/4 2.6/4
37. James and the Giant Peach 4.0/4 2.7/4
38. Space Jam 3.0/4 2.3/4
39. FernGully: The Last Rainforest 3.5/4 2.5/4
40. Atlantis: The Lost Empire 3.0/4 2.7/4
41. Brother Bear 3.5/4 2.7/4
42. Spirit: Stallion of the Cimarron 3.0/4 2.6/4
43. Looney Tunes: Back in Action 3.0/4 2.1/4
44. Thumbelina 3.0/4 2.4/4
45. The Road to El Dorado 3.5/4 2.6/4
46. Pokémon: The First Movie 2.5/4 2.1/4
47. The Adventures of Rocky & Bullwinkle 3.0/4 1.6/4
48. Quest for Camelot 3.0/4 2.4/4
49. The Princess and the Goblin N/A 2.4/4
50. Piglet's Big Movie N/A 2.6/4
51. Pokémon 3: The Movie 1.5/4 2.0/4
52. We're Back, A Dinosaur's Story 2.5/4 2.2/4
53. All Dogs Go to Heaven 2 N/A 2.4/4
54. Pooh's Heffalump Movie N/A 2.2/4
55. Tom and Jerry: The Movie (1993) 3.0/4 2.1/4
56. Lady and the Tramp 2: Scamp's Adventure 2.0/4 2.3/4
57. Once Upon a Forest (1993) 2.5/4 2.2/4
58. The Wind in the Willows (1949) N/A 2.4/4
59. A Troll in Central Park N/A 2.0/4
60. Leroy and Stitch N/A 2.5/4
61. Everyone's Hero 2.5/4 2.3/4
62. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
63. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
64. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
65. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
66. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
67. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
68. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 2.0/4 3.1/4
69. Oliver! N/A 2.9/4
70. Harry and the Hendersons 3.0/4 2.5/4
71. The Parent Trap (1961) N/A 2.8/4
72. The Santa Clause (1994) N/A 2.6/4
73. Old Yeller N/A 2.8/4
74. Swiss Family Robinson (1960) N/A 2.8/4
75. Annie (1982) 3.0/4 2.6/4
76. Nanny McPhee N/A 2.7/4
77. Little Giants (1994) N/A 2.5/4
78. How the Grinch Stole Christmas (2000) N/A 2.3/4
79. Benji (1974) N/A 2.7/4
80. Oliver Twist (2005) N/A 3.0/4
81. Treasure Island (1950) N/A 2.7/4
82. Chitty Chitty Bang Bang 3.0/4 2.6/4
83. Fly Away Home 3.0/4 2.7/4
84. Adventures of Milo and Otis, The ( Koneko monogatari ) N/A 2.5/4
85. Millions (2005) N/A 2.7/4
86. A Little Princess (1995) 3.5/4 3.0/4
87. My Dog Skip N/A 2.6/4
88. For the Love of Benji N/A 2.6/4
89. The Pagemaster 3.0/4 2.5/4
90. The Secret Garden (1993) 3.0/4 2.9/4
91. Casper N/A 2.4/4
92. The Indian in the Cupboard N/A 2.3/4
93. The Little Rascals N/A 2.4/4
94. It Takes Two (1995) N/A 2.2/4
95. Rebound (2005) N/A 2.1/4
96. Air Bud N/A 2.1/4
97. Free Willy N/A 2.1/4
98. Doctor Dolittle (1998) N/A 2.1/4
99. Miracle on 34th Street (1994) N/A 2.4/4
100. Lassie (1994) N/A 2.6/4
101. My Favorite Martian 3.5/4 2.1/4
102. Benji the Hunted N/A 2.6/4
103. Flubber N/A 2.0/4
104. Shorts N/A 2.3/4
105. Angels in the Outfield (1951) N/A 2.2/4
106. Nanny McPhee Returns ( Nanny McPhee and the Big Bang ) N/A 2.6/4
107. Born Free N/A 2.6/4
108. Fluke N/A 1.9/4
109. Alaska N/A 2.4/4
110. Monkey Trouble N/A 1.7/4
111. A Simple Wish N/A 1.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name