2005 Movies I Saw
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Crash (2005) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Cinderella Man | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Munich | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Corpse Bride | 1.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | King Kong (2005) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Greatest Game Ever Played | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Madagascar | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The War of the Worlds (2005) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | The Hitchhiker's Guide to the Galaxy | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Four Brothers | 2.0/4 | 2.7/4 |



