Top 2007
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Gone Baby Gone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Once | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | King of Kong: A Fistful of Quarters | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Beowulf (2007) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 6. | The Mist | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Enchanted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | 300 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Into the Wild | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Death Proof | 3.5/4 | 2.7/4 |



