Top Biography
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Malcolm X (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Birdman of Alcatraz | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Ray | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Sound of Music | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Serpico | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Julie & Julia | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Hurricane (1999) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Compulsion (1959) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Mommie Dearest | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Antwone Fisher | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Bukowski: Born Into This | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Gotti (1996) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Houdini | 3.5/4 | 2.3/4 |



