Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Maltese Falcon (1931) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Sabrina (1954) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Guess Who's Coming to Dinner | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Finding Bliss | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Adam's Rib (1949) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Imitation of Life (1959) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Venice/Venice | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Tracks (1977) | 4.0/4 | 2.8/4 |



