Movies I Own by ChillerTjald

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fist of the North Star ( Hokuto no ken ) 4.0/4 2.7/4
2. Three... Extremes ( Sam gang yi ) 3.0/4 2.7/4
3. Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) 4.0/4 2.8/4
4. Masters of Horror - Imprint 3.5/4 2.2/4
5. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
6. Sin City 3.0/4 3.0/4
7. Gozu ( Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu ) 3.0/4 2.9/4
8. Agitator ( Araburu tamashii-tachi ) 2.5/4 2.1/4
9. City of Lost Souls, The ( Hyôryû-gai ) 2.5/4 2.8/4
10. Warrior King 3.5/4 2.4/4
11. Shogun Assassin 4.0/4 2.9/4
12. The Chronicles of Riddick 2.5/4 2.5/4
13. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
14. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
15. Kill Bill: Volume 2 2.5/4 3.0/4
16. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
17. Jackie Brown 3.0/4 2.9/4
18. Four Rooms 3.0/4 2.6/4
19. Ninja Scroll ( Jûbei ninpûchô ) 4.0/4 2.9/4
20. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 2.5/4 3.0/4
21. Spriggan 2.5/4 2.8/4
22. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
23. Mulholland Drive 3.0/4 3.0/4
24. The Godfather 4.0/4 3.5/4
25. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
26. The Godfather: Part III 2.0/4 2.8/4
27. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
28. Holy Smoke 3.0/4 2.1/4
29. The Evil Dead (1983) 2.5/4 3.0/4
30. Army of Darkness 3.0/4 3.0/4
31. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 3.5/4 3.3/4
32. Casino 4.0/4 3.2/4
33. Azumi 3.0/4 2.7/4
34. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 3.0/4 3.0/4
35. Dead Alive ( Braindead ) 3.5/4 2.8/4
36. The Frighteners 2.0/4 2.6/4
37. Bad Taste 3.5/4 2.6/4
38. Meet the Feebles 4.0/4 2.2/4
39. Thursday 3.0/4 2.3/4
40. Chinatown 3.5/4 3.2/4
41. Buffalo Soldiers 3.0/4 2.3/4
42. Underworld (2003) 2.5/4 2.8/4
43. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
44. Kung Fu Hustle 3.5/4 3.0/4
45. House of 1,000 Corpses 3.0/4 2.5/4
46. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
47. Killing Zoe 3.5/4 2.2/4
48. Eye, The ( Gin gwai ) 3.0/4 2.7/4
49. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
50. Naked Lunch 4.0/4 2.5/4
51. Dogma 2.5/4 2.8/4
52. Lost Highway 4.0/4 2.8/4
53. From Dusk Till Dawn 3.5/4 2.8/4
54. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
55. Snatch 2.5/4 3.1/4
56. Storytelling 3.0/4 2.8/4
57. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
58. True Romance 3.0/4 3.1/4
59. Natural Born Killers 3.5/4 2.8/4
60. Dune (1984) 3.0/4 2.5/4
61. Easy Rider 3.5/4 2.9/4
62. Ringu 2.5/4 2.8/4
63. Leaving Las Vegas 2.5/4 3.0/4
64. Final Fantasy: The Spirits Within 1.5/4 2.4/4
65. Things to Do in Denver When You're Dead 2.5/4 2.6/4
66. Idle Hands 2.5/4 2.3/4
67. X-Men 2.0/4 2.9/4
68. X2 - X-Men United 2.0/4 2.9/4
69. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
70. The Basketball Diaries 3.0/4 2.8/4
71. Platoon 3.0/4 3.2/4
72. Fist of Fury aka Chinese Connection, The ( Jing wu men ) 3.0/4 2.9/4
73. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
74. Enter the Dragon 3.5/4 3.1/4
75. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 2.5/4 2.9/4
76. Dawn of the Dead (2004) 1.0/4 2.8/4
77. Conan the Destroyer 2.0/4 2.4/4
78. Rapa Nui 2.5/4 2.0/4
79. Vanilla Sky 2.5/4 2.4/4
80. The Butterfly Effect (2004) 2.0/4 2.7/4
81. Once Were Warriors 2.5/4 2.8/4
82. Death Race 2000 3.0/4 2.5/4
83. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
84. Men in Black (1997) 1.0/4 2.8/4
85. The Warriors (1979) 3.0/4 2.9/4
86. Clay Pigeons (1998) 1.5/4 2.2/4
87. Traffic (2000) 1.0/4 3.0/4
88. Confessions of a Dangerous Mind 1.5/4 2.7/4
89. The Fifth Element 2.5/4 2.9/4
90. Titan A.E. 2.0/4 2.6/4
91. Night Porter, The ( portiere di notte, Il ) 2.0/4 2.6/4
92. Mission: Impossible 2.0/4 2.8/4
93. Cannibal Holocaust 3.5/4 2.4/4
94. Christiane F. 3.0/4 3.1/4
95. Salo, or the 120 Days of Sodom ( Saló, o le Centoventi Giornate di Sodoma ) 4.0/4 2.3/4
96. A Bronx Tale 3.0/4 3.0/4
97. Terminator 2: Judgement Day 2.0/4 3.2/4
98. Rock 'n' Roll High School 0.5/4 1.9/4
99. Strange Days 2.0/4 2.7/4
100. Smoke (1995) 2.0/4 2.7/4
101. Decameron, The ( Decameron, Il ) 3.0/4 2.4/4
102. Vampire Hunter D: Bloodlust 3.0/4 2.9/4
103. Die Hard: With a Vengeance 1.0/4 2.9/4
104. Resident Evil (2002) 1.5/4 2.7/4
105. Wayne's World 2.5/4 2.8/4
106. Wayne's World 2 1.5/4 2.4/4
107. Seven Swords ( Chat gim ) 2.0/4 2.5/4
108. Save the Green Planet! ( Jigureul Jikyeora! ) 2.5/4 3.0/4
109. Forgotten Silver 2.5/4 2.7/4
110. Casshern 1.0/4 2.1/4
111. Volcano High ( WaSanGo ) 1.0/4 2.3/4
112. Deathwatch 2.0/4 2.2/4
113. May 3.0/4 2.9/4
114. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 2.5/4 3.0/4
115. Princess Blade, The ( Shura Yukihime ) 0.5/4 2.2/4
116. Valiant (2005) 0.5/4 2.3/4
117. Orange County 2.5/4 2.4/4
118. The School of Rock 2.5/4 2.7/4
119. Without a Paddle 2.5/4 2.2/4
120. Gone in 60 Seconds (2000) 1.5/4 2.5/4
121. Dinner Rush 0.5/4 2.4/4
122. Stigmata 1.0/4 2.3/4
123. The 13th Warrior 2.0/4 2.5/4
124. The Haunting (1999) 0.5/4 2.1/4
125. Face/Off 2.0/4 2.7/4
126. Cowboy Bebop 2.0/4 3.0/4
127. To End All Wars 2.0/4 2.8/4
128. The Blair Witch Project 1.5/4 2.3/4
129. Judge Dredd (1995) 1.5/4 2.2/4
130. Aliens 2.5/4 3.3/4
131. Albino Alligator 2.5/4 2.0/4
132. Thirteen Days 2.5/4 2.9/4
133. Clockers 1.5/4 2.6/4
134. Almost Famous 2.5/4 3.1/4
135. Big Trouble (2002) 2.0/4 2.1/4
136. Starship Troopers 3.0/4 2.7/4
137. Green Butchers, The ( Grønne slagtere, De ) 2.5/4 3.1/4
138. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.0/4 2.8/4
139. Natural City 2.5/4 2.4/4
140. Cannibal! The Musical ( Alferd Packer: The Musical ) 2.5/4 2.5/4
141. Ebola Syndrome ( Yi boh laai beng duk ) 4.0/4 3.0/4
142. One Missed Call ( Chakushin ari ) 2.5/4 2.5/4
143. Deadly Outlaw: Rekka ( Jitsuroku Andô Noboru kyôdô-den: Rekka ) 3.0/4 2.6/4
144. Dead or Alive (2002) 3.5/4 2.1/4
145. Dead or Alive 2: Birds ( Dead or Alive 2: Tôbôsha ) 2.5/4 2.5/4
146. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 3.5/4 2.7/4
147. Team America: World Police 3.5/4 2.6/4
148. Resident Evil: Apocalypse 1.0/4 2.5/4
149. Danny the Dog ( Unleashed ) 3.0/4 2.8/4
150. Fantastic Four (2005) 2.0/4 2.1/4
151. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 1.5/4 2.0/4
152. Big Boss, The aka Fists of Fury ( Tang shan da xiong ) 3.0/4 2.8/4
153. Game of Death (1979) 1.5/4 2.2/4
154. Batman Forever 1.5/4 2.1/4
155. Bound by Honor ( Blood In, Blood Out ) 3.5/4 2.8/4
156. Blood: The Last Vampire (2001) 2.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name