Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | North by Northwest | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Gone with the Wind | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | The Manchurian Candidate (1962) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | All About Eve | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Roots (1977) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Venice/Venice | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | A Safe Place | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 33. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Tracks (1977) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 |



