2003 best movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Mystic River | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Last Samurai | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Girl with a Pearl Earring | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Open Range | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Lost in Translation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Master and Commander: The Far Side of the World | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Shattered Glass | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 2.5/4 | 3.1/4 |



