Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Edward Scissorhands | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Trainspotting | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Unforgiven (1992) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Stranger Than Fiction | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Shine (1996) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Blair Witch Project | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Rain Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Lady and the Tramp (1955) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Love in the Time of Cholera | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Antz | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Monster House | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Club Paradise | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 16. | Highlander | 1.0/4 | 2.8/4 |



