Movies I Own by CHARLANNE

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Patriot (2000) 4.0/4 2.8/4
2. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
3. A Few Good Men 3.5/4 3.0/4
4. Dark City (1998) 2.0/4 3.0/4
5. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
6. Flatliners (1990) 2.5/4 2.7/4
7. Eye for an Eye 3.5/4 2.4/4
8. Young Guns (1988) N/A 2.8/4
9. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
10. Three Kings 2.0/4 2.8/4
11. The Godfather 4.0/4 3.5/4
12. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
13. The Godfather: Part III 2.5/4 2.8/4
14. The War of the Roses 2.5/4 2.8/4
15. Fatal Attraction 3.0/4 2.8/4
16. Cinderella Man 2.5/4 3.0/4
17. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
18. Donnie Brasco 3.0/4 2.9/4
19. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
20. As Good as it Gets 3.0/4 2.9/4
21. The Departed 3.0/4 3.3/4
22. Sleepers (1996) 3.0/4 2.9/4
23. Hook (1991) 3.0/4 2.5/4
24. Meet the Fockers 3.0/4 2.5/4
25. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
26. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
27. The Terminal (2004) 2.5/4 2.7/4
28. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
29. Cape Fear (1991) 4.0/4 2.8/4
30. Casino 3.5/4 3.2/4
31. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
32. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
33. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
34. Air Force One 4.0/4 2.7/4
35. Collateral 3.5/4 2.9/4
36. Jerry Maguire 3.0/4 2.8/4
37. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
38. Se7en 4.0/4 3.3/4
39. Inside Man (2006) 3.5/4 2.9/4
40. Fight Club 3.5/4 3.3/4
41. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
42. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
43. 12 Monkeys 2.5/4 3.1/4
44. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
45. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
46. Die Hard: With a Vengeance 3.5/4 2.9/4
47. Unbreakable 3.0/4 2.8/4
48. The Negotiator (1998) 3.5/4 2.7/4
49. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
50. Ransom (1996) 3.5/4 2.6/4
51. Maverick (1994) 3.5/4 2.6/4
52. Signs 2.5/4 2.7/4
53. Conspiracy Theory 3.5/4 2.6/4
54. Hamlet (1990) 2.5/4 2.7/4
55. What Women Want (2000) 2.5/4 2.3/4
56. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
57. Lethal Weapon 2 3.5/4 2.8/4
58. Lethal Weapon 3 4.0/4 2.7/4
59. Lethal Weapon 4 4.0/4 2.4/4
60. Payback 4.0/4 2.5/4
61. Forever Young (1992) 2.0/4 2.5/4
62. Mad Max 3.0/4 2.9/4
63. Mad Max 2: The Road Warrior 3.0/4 3.0/4
64. Mad Max: Beyond Thunderdome 3.0/4 2.6/4
65. Robin Hood: Prince of Thieves 3.0/4 2.7/4
66. Silverado 3.0/4 2.8/4
67. A Fish Called Wanda 4.0/4 2.9/4
68. Sophie's Choice 4.0/4 2.9/4
69. Stir Crazy 4.0/4 2.8/4
70. Don't Say a Word 3.5/4 2.4/4
71. Mad Dog and Glory 3.5/4 2.5/4
72. Jackie Brown 2.5/4 2.9/4
73. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
74. Beverly Hills Cop 4.0/4 2.9/4
75. Beverly Hills Cop II 2.5/4 2.6/4
76. Beverly Hills Cop III 3.0/4 2.1/4
77. The King of Comedy (1983) 3.5/4 3.1/4
78. Midnight Run 3.5/4 3.0/4
79. The Deer Hunter 3.0/4 3.2/4
80. Awakenings (1990) 3.0/4 2.9/4
81. Analyze This 4.0/4 2.6/4
82. Analyze That N/A 2.4/4
83. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
84. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
85. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
86. Face/Off 3.5/4 2.7/4
87. A Clockwork Orange 2.5/4 3.1/4
88. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
89. Scum 3.5/4 3.1/4
90. Love, Honour and Obey 3.5/4 3.0/4
91. Swordfish 3.0/4 2.4/4
92. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
93. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
94. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
95. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
96. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
97. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
98. Goldeneye 3.0/4 2.8/4
99. On Her Majesty's Secret Service 0.5/4 2.7/4
100. License to Kill 3.0/4 2.6/4
101. Dr. No 2.5/4 2.8/4
102. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
103. Thunderball 0.5/4 2.8/4
104. The Living Daylights 3.0/4 2.5/4
105. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
106. The Man with the Golden Gun 2.0/4 2.7/4
107. Diamonds Are Forever 3.0/4 2.7/4
108. Never Say Never Again 1.5/4 2.4/4
109. The Spy Who Loved Me 2.5/4 2.8/4
110. Tomorrow Never Dies 4.0/4 2.7/4
111. A View to a Kill 2.5/4 2.2/4
112. The Goonies 4.0/4 3.1/4
113. Van Helsing 4.0/4 2.3/4
114. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
115. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.0/4 2.8/4
116. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
117. The Punisher (2004) 3.5/4 2.4/4
118. American History X 4.0/4 3.2/4
119. Get Shorty 2.5/4 2.7/4
120. Be Cool N/A 1.8/4
121. Billy Madison 2.5/4 2.6/4
122. Chaplin 3.5/4 2.9/4
123. Young Guns II 3.0/4 2.4/4
124. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
125. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
126. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
127. Enemy at the Gates 4.0/4 2.8/4
128. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
129. The Golden Compass 2.5/4 2.3/4
130. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
131. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
132. Ace Ventura: Pet Detective 4.0/4 2.6/4
133. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
134. Natural Born Killers 4.0/4 2.8/4
135. The Anniversary Party N/A 2.4/4
136. Summer City 2.0/4 2.0/4
137. We Were Soldiers 2.5/4 2.8/4
138. Gallipoli 2.5/4 3.0/4
139. Tim 1.5/4 2.3/4
140. At Close Range 2.0/4 2.7/4
141. Picking Up the Pieces 3.0/4 1.9/4
142. Taking Lives 2.5/4 2.5/4
143. To End All Wars 2.0/4 2.8/4
144. 1969 2.5/4 2.5/4
145. Consenting Adults 3.0/4 2.4/4
146. Dave 3.0/4 2.6/4
147. French Kiss 2.5/4 2.4/4
148. Fierce Creatures 2.5/4 2.5/4
149. In & Out 3.0/4 2.5/4
150. Soapdish 3.5/4 2.4/4
151. A Midsummer Night's Dream (1999) 2.5/4 2.5/4
152. The Pink Panther (2006) 2.5/4 2.0/4
153. Cry Freedom 2.5/4 2.7/4
154. Wild Wild West 3.0/4 1.6/4
155. The Vanishing (1993) 2.5/4 2.3/4
156. The Hunchback of Notre Dame (1996) 2.5/4 2.8/4
157. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
158. Blade II N/A 2.6/4
159. Blade: Trinity N/A 2.4/4
160. Muppet Christmas Carol 4.0/4 2.9/4
161. Muppet Treasure Island N/A 2.5/4
162. Mystery Men (1999) 2.0/4 2.3/4
163. Ace Ventura: When Nature Calls 3.0/4 2.2/4
164. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
165. South Park: Bigger, Longer & Uncut 4.0/4 2.9/4
166. Little Nicky 3.0/4 1.9/4
167. Me, Myself & Irene 2.0/4 2.3/4
168. Proof of Life 2.0/4 2.3/4
169. Scream 3 2.0/4 2.2/4
170. The Whole Nine Yards 2.5/4 2.5/4
171. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
172. Bridget Jones's Diary 3.5/4 2.6/4
173. Cats & Dogs 2.5/4 1.8/4
174. A Knight's Tale 2.5/4 2.6/4
175. Rush Hour 2 2.5/4 2.5/4
176. Five Easy Pieces 2.5/4 3.0/4
177. Wolf (1994) 2.0/4 2.4/4
178. Batman (1989) 2.5/4 2.9/4
179. Mars Attacks! 2.5/4 2.3/4
180. End of Days 4.0/4 2.2/4
181. Cliffhanger (1993) 3.0/4 2.6/4
182. Misery 4.0/4 3.1/4
183. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
184. Murder in the First 3.0/4 2.7/4
185. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
186. Rush Hour (1998) 3.5/4 2.8/4
187. Bandits (2001) 2.5/4 2.4/4
188. The Last Boy Scout 2.5/4 2.7/4
189. Armageddon 3.5/4 2.6/4
190. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
191. Kidulthood 3.0/4 2.7/4
192. Adulthood (2008) 3.0/4 2.8/4
193. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
194. Snatch 4.0/4 3.1/4
195. American Pie 4.0/4 2.8/4
196. Carrie (1976) 3.5/4 3.0/4
197. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
198. Scream 2 4.0/4 2.5/4
199. King of New York 3.0/4 2.8/4
200. Narc (2002) 4.0/4 2.7/4
201. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
202. The Jackal (1997) 4.0/4 2.4/4
203. Cruel Intentions 3.5/4 2.6/4
204. Last Man Standing 3.5/4 2.5/4
205. Underworld: Rise of the Lycans 4.0/4 2.7/4
206. The Brotherhood of Justice 3.5/4 2.5/4
207. Bright Lights, Big City 4.0/4 2.5/4
208. Underworld: Evolution 3.5/4 2.8/4
209. Derailed (2005) 3.5/4 2.4/4
210. The Devil's Rejects 4.0/4 2.8/4
211. Little Giants (1994) 2.5/4 2.5/4
212. Beat (2000) 0.5/4 1.9/4
213. Breakfast of Champions 2.5/4 1.5/4
214. Hocus Pocus N/A 2.7/4
215. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
216. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
217. Alice in Wonderland (1951) 2.5/4 2.9/4
218. Dumb and Dumber 2.5/4 2.8/4
219. Man Without a Face (1993) 2.0/4 2.7/4
220. Rain Man N/A 3.1/4
221. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
222. DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp N/A 2.7/4
223. The Rescuers Down Under 3.0/4 2.7/4
224. Bambi 3.0/4 2.9/4
225. The Sword in the Stone N/A 2.9/4
226. Twin Peaks: Fire Walk With Me N/A 2.7/4
227. Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 N/A 0.9/4
228. Annie (1982) 4.0/4 2.6/4
229. Oliver! 2.5/4 2.9/4
230. Flight of the Doves 2.0/4 2.2/4
231. Hello, Dolly! 3.0/4 2.6/4
232. Batman & Robin 0.5/4 1.3/4
233. Batman Forever 3.0/4 2.1/4
234. Casper N/A 2.4/4
235. Dragonheart 3.0/4 2.6/4
236. Home Alone 3.0/4 2.9/4
237. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
238. In the Line of Fire N/A 2.9/4
239. Article 99 N/A 1.9/4
240. Toy Story 4.0/4 3.3/4
241. Bird on a Wire 2.5/4 2.3/4
242. Con Air 2.5/4 2.8/4
243. The Fisher King N/A 2.9/4
244. The Mask of Zorro N/A 2.6/4
245. The Pagemaster N/A 2.5/4
246. Jumanji (1995) N/A 2.6/4
247. Striking Distance N/A 2.3/4
248. The Full Monty N/A 2.8/4
249. Tequila Sunrise 3.0/4 2.4/4
250. Mercury Rising 2.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name